ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

DESTEK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİ HİZMETLERİ
> Haberler
3 Aralık Engelliler Günü Programı (2015)

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in eşi Gülay Sekmen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Kiremitci’nin eşi Müzeyyen Kiremitci, Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Mevlüt Vural, Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ile diğer yetkililer katıldı. Başkan Vekili Tavlaşoğlu, toplumda yaşayan herkesin bir engelli adayı olduğunu ifade etti. Tavlaşoğlu, şöyle devam etti: “Hiç kimse kendi çocuğunun engelli olmasını istemez. Bizler de hepimiz de birer engelli adayıyız. Çocuğumuz veya bizler yaratılırken de uzuvlarımızı biz seçmedik, yarınlarla ilgili planımızı da biz yapmıyoruz. Bundan dolayı bu imtihanı veren Yüce Allah böyle takdir etmiştir. Dünya’daki bu imtihanın mükâfatı elbette ki ahirette Yüce Yaratıcı tarafından verilecektir. Mevla bu gözle bakmamızı istiyor. AK Parti Hükümeti döneminde engelli çocuklarımızla ilgili, engelli aileleriyle ilgili gerçekten çok güzel uygulamalar hayata geçirildi. Bundan dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti Hükümetimizi bir kez daha alkışlayalım. ‘Engelli çocuklarımızın, engelli ailelerimizin nelere ihtiyaçları var, nelere ihtiyaç duyuyorlar’ diye hayatlarını kolaylaştırmaları adına bütün çalışmaları Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen ve ekibi yapıyor. Bundan da emin olabilirsiniz. Kolay bir dünya, engellerin kaldırıldığı bir dünya olsun.”

 

BAŞSAVCI BİNGÜL, AİLELERİ DUYGULANDIRDI

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, duygu yüklü bir konuşma yaptı. Başsavcı Bingül, şöyle dedi: “Şuanda karşınızda Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı olarak değil iki tane özel çocuk babası olarak bulunuyorum ve özellikle bu sıfatımla konuşmak istiyorum. Son 12 yılda Türkiye’miz pek çok alanda çağ atladığı gibi engellilere götürülen hizmetler alanında da çağ atladı. Bu nedenle de emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Hükümetimize biz engelli ailelerine, engelli çocuklarına gösterdikleri ilgiden, sevgiden ve devletimizin sundukları imkânlardan dolayı şükranlarımı, minnetlerimi iletmek istiyorum. Sıkıntılarınızın neler olduğunu çok iyi biliyorum. Ama bu çocuklar bize Yüce Rabbimin bir armağanı, bir hediyesidir. Ne kadar zorlansak da, ne kadar büyük acılar çeksek de yılmayacağız. Dimdik ayakta duracağız ve çocuklarımızı kendi ayakları üzerinde duran, vatana, millete, devlete faydalı, kendi kendine yeten çocuklar olarak hayata sunmak için elimizden geleni yapacağız. Bu noktada Devletimiz bize çok büyük imkânlar sundu, sunmaya da devam ediyor. Aynı şekilde ben Erzurum Büyükşehir Belediyemize, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’in şahsında tüm çalışanlarına minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Çünkü onlarla biz engelli ailelerine ve hepsinden önemlisi çocuklarımıza yardımcı olmak konusunda her türlü imkânlarını seferber etmiş durumdalar. Bu yüzden kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum.”

 

“BÜYÜKŞEHİR, HER DAİM ENGELLİLERİN YANINDADIR”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Büyükşehir Belediyesi’nin her daim engellilerin yanında olduğunu ifade etti. Genel Sekreter Kiremitci, “Sayın Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 30 Mart 2014’te göreve geldiğinde bizim belediyemizde bir engelli destek birimimiz vardı. O dönem arkadaşlarımıza ‘Kaç tane engelli bireyimiz var, biz belediye olarak bunların kaçıyla irtibat halindeyiz, acil ihtiyaçlarında nasıl yardımcı oluyoruz?’ diye sorduk. Verdikleri rakam, ‘50 bin civarı engelli bireyimiz var, ancak 3 binine ulaşabiliyoruz’ O dönem onlara bir hedef vermiştik, şimdi, ‘Kaç tane özel vatandaşımızla temas halindeyiz?’ diye sordum. Verdikleri rakam 9 bin 500’dü. Verdiğimiz hedefi aşağı yukarı yakaladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Kiremitci, şunları kaydetti: “Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak bu özel kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurslar açıyoruz, istihdam alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hizmetler yapıyoruz. Medikal ürünler temin etmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı sportif faaliyetlere katmaya çalışıyoruz. Her geçen gün bu verdiğimiz hizmetler katlanarak artıyor. Bir buçuk senede ilgilendiğimiz engelli birey sayısını üçe katlamamız özel insanlarımıza verdiğimiz değerin önemli bir göstergedir. Allah izin verirse Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak yakın bir gelecekte engelli vatandaşlarımıza yönelik çok güzel bir Rehabilitasyon Merkezi açmayı düşünüyoruz. Ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi ile beraber yaptığımız bir çılgın proje var. 670 dönümlük arazide bir milyar liraya, önceki parayla bir katrilyona, yaklaşacak bir yatırım. Orada da Dünya’nın en güzel Rehabilitasyon Merkezi olacak. Bu proje biraz daha uzun sürebilir. Ama bizim açacağımız Rehabilitasyon Merkezi’ni 2016’nın sonuna kadar yetiştirmeyi düşünüyoruz. Biz sizleri Allah’ü Teâlâ’nın yarattığı özel insanlar olarak görüyoruz. Yeter ki bizim gönlümüze, beynimize vurduğumuz engeller, kendi kendimizin koyduğu engeller olmasın.” Konuşmaların ardından engelli çocuklar sahneye çıkarak istek ve sorunlarını dile getirdi. Programda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in Sanat Danışmanı ve aynı zamanda Türk Halk Müziği Sanatçısı olan Mehmet Çalmaşır'ın yönetimindeki Erzurum Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler Müzik Korosu, seslendirdikleri eserlerle geceye damga vurdu. Bu arada engelli çocuklar tarafından şiirlerin seslendirildiği anda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in eşi Gülay Sekmen ile diğer davetliler, duygu dolu anlar yaşadı.

Fotoğraflar