FAALİYETLERİMİZ
Gnc.T:12.01.2016

ARAMIZDA ENGEL YOK

Bu proje kapsamında Milli Eğitime bağlı engelli okullarımız (Recep Birsen Zihinsel Engelliler Okulu, Görme Engelliler Orta Okulu, Dede Korkut İşitme Engelliler İlk Öğretim Okulu, İşitme Engelliler Meslek Lisesi ) ve Rehabilitasyon Okulları ziyaretlerimiz devam ediyor. Ziyaretlerimizde Belediyemizin engellilere yönelik verdiği hizmetler anlatılıyor ve hediye takatimi yapılıyor. Okul ziyaretleri kapsamında Milli Eğitimde kayıtlı engelli öğrenci sayısı Belediyemizin bünyesine alınarak veri tabanı oluşturuluyor.

07-14 OCAK 2015 BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASI dolayısıyla Erzurum Görme Engelliler Okulumuz ziyaret edildi. Öğrenim gören 60 görme engelli öğrencimizle Okulun Yemekhanesinde yemek yedildikten sonra götürdüğümüz hediyeler taktım edildi.

Milli Eğitimle bağlı Engelli Okullarımızda Belediyemizin Sağlık Müdürü ile beraber Diş Sağlı Taraması yapılması için resmi izinler alınmıştır. Bu çalışma en kısa zamanda yapılması planlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

ATLI TERAPİ

Otizmli Çocuklar için Engelli Servis Aracımızla Dumlu’da bulunan Atlı Terapi Merkezine ulaşım imkanı sağlıyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

OTİZİM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR

Palandöken Otizm derneği ile birlikte Otizm çocuk eğitimi konulu seminer verildi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-14 OCAK BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 7-14 Ocak tarihleri arasında kutlanan Görme Engelliler Haftası dolayısıyla Görme Engelliler ile İşitme Engelliler Okullarını ziyaret etti. Başkan Sekmen, eğitim kurumundaki öğrencilerle yakından ilgilendi. Sekmen, “Doğuştan ve sonradan herhangi bir kaza veya hastalık neticesinde uzuvlarımızı kaybedebiliyoruz. İnancımıza göre bu dünya bir imtihan yeridir. Yüce Allah bizi imtihan ediyor. Az olanlar bu azlığa kanaat getirir. Sizin gibi engelli olarak hayata gelenler de bu engeline rağmen hamd eder ve tedavisi için imkân arar” dedi. Eğitim yuvalarının ihtiyaçlarını okulları gezerek birebir yerinde gören Sekmen, eksikliklerin giderileceğini ifade etti. Çat yolunda bulunan okulun ulaşım sorununu da çözeceğini kaydeden Başkan Sekmen, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Her yıl 7-14 Ocak tarihleri arasında gerçekleştiren Görme Engelliler Haftası’nda sizlerle bir arada olmak istedik. Okullarınızdaki ihtiyaçları gidererek sizlere daha kaliteli eğitim vermek adına elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, daha sonra eğitim kurumlarının sınıflarını gezdi, öğrencilere atkı ve bere dağıttı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİRDEN AKÜLÜ ARAÇ DAĞITIMI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı vasıtasıyla Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı tarafından bağışlanan 10 akülü aracı engelli vatandaşlara hediye etti. Prof. Dr. Ilıcalı’nın yanı sıra Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kent Konseyi Başkanı Aydın Bozkurt, AK Parti Eski İl Başkanı Hüseyin Tanfer ile diğer yetkililerin katıldığı programda bir konuşma yapan Başkan Sekmen, “İnsanlar isteyerek ve bilerek engelli olmaz. Bir kısmı doğuştan olabilirler, bir kısmı da doğduktan sonra çeşitli nedenlerle engelli olabilirler. Hepimiz birer engelli adayıyız. Gelişmekte olan ülkelerin nüfuslarının en az yüzde 8’i engelli insanlardan oluşuyor. 30 yılı aşkın bir süredir bulunduğumuz vazifelerde engelli vatandaşlarımızla yakından ilgileniyoruz. AK Parti Hükümetleri tarafından, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ve gerekse de Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun döneminde engelli insanlarımıza yönelik önemli yasalar çıkartıldı, önemli haklar tanındı. Ülkemiz geliştikçe her kesime ayrı ayrı daha güzel imkânlar sunulacak” dedi.
“ENGELLİ ARAÇLARININ ONARIMINI YAPIYORUZ”
Başkan Mehmet Sekmen, engelli araçlarının bakım ve onarımı için kurum bünyesinde atölyenin kurulduğunu ifade etti. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Bu akülü engelli araçlarının alınmasında bize destek veren değerli Milletvekilimiz Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’ya ve diğer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Engelli araçlarının Erzurum’da bakım ve onarımı yoktu. Biz de, bu engelli araçlarının Büyükşehir Belediyemiz tarafından bakım ve onarımının yapılması için bir karar aldık. Ben Makine İkmal Daire Başkanımız, Müdürümüz ve arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. ‘Benim engelli aracım arızalı’ denince Makine İkmal Daire Başkanlığımızdaki Engelli Araçları Bakım Servisi’mize getiriyorlar, burada bakım ve onarımları ücretsiz olarak yapılıyor. İnşallah ilerleyen dönemde engelli araçlarının üretiminin yapıldığı bir şehir olacağız. Mühim olan şehirlerimize değer katmak. Başka ülkeler veya başka şehirler yapmış, biz niye yapmayalım? Bizim ne eksiğimiz var? İnanıyorum ki azmedersek Allah’ın izniyle biz burada çok şeyler yaparız.”
MİLLETVEKİLİ ILICALI’DAN SEKMEN’E ÖVGÜ
AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da, “Erzurum’da çok güzel şeyler oluyor. Bu güzellikleri sağlayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Başkanımızdan Allah razı olsun. İstihdam açtı ve binlerce hemşerimize iş imkânı oluşturdu, işe yerleştirdi” diye konuştu. “Milletvekilleri olarak bizler Büyükşehir Belediye Başkanımızın elini kuvvetlendirmemiz lazım” diyen Parlamenter Ilıcalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu manada çalışmalar yapıyoruz ki sadece Belediye değil istihdam oluşturacak başka projeleri de gerçekleştirelim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Bey Erzurum için önemli bir şanstır. İki dönem milletvekilliği yaptı, iki dönem İstanbul’da Kartal Belediye Başkanlığı, bir dönem de Samandıra Belediye Başkanlığı yaptı. Hemen pratik zekâsıyla bu akülü engelli araçlarına bakınca, ‘Benim dadaşım bunu üretir. Bu o kadar zor değil. Buradan sadece Erzurum’a değil belki bütün Türkiye’ye bunu verebiliriz’ dedi. Yani ‘Nereden, ne tür bir proje üretip de Erzurum’a katkıda bulunabiliriz’ diye her yerden bakıyor. Kendisini gerçekten kutluyorum. Engelli vatandaşlarımıza akülü araçların kazandırılmasına bir katkımız oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız bunu kat kat yapıyor, ama biz de Başkanımızın elini güçlendirmek için imkânlarımızı kullanıp yardımcı olacağız. Yeğenim Acun Ilıcalı programlarında kısa mesajların bütün gelirini engelli vakıflarına bağışlıyor. Bunlardan biri de Yavuz Kocaömer’in Başkanı olduğu Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’dır. Yeğenim programlardan bunlara kaynak aktardığı için bizler de söyleyince sağ olsunlar kırmıyorlar. Özellikle Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Kocaömer’e teşekkürlerimizi arz ediyoruz.” Konuşmaların ardından akülü araçlar engelli vatandaşlara teslim edildi. Bu arada, akülü araçlarını teslim alan engelli vatandaşlar Milletvekili Ilıcalı ve Başkan Sekmen’e teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŞEHİR TİYATROSU ENGELLİLER İÇİN OYNADI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, engellileri tiyatro ile tanıştırdı. Şehir Tiyatrosu “Ayyar Hamza” adlı oyunla perdelerini engelli vatandaşlar için açtı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Engelliler Birimi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun katkılarıyla Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde bir araya gelen vatandaşlar keyifli dakikalar yaşadı. Tecrübe Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticileri ve öğrencileri, Erzurum Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Yahya Şaşi ve üyeleri, Erzurum Girişimci Engelliler Derneği Başkanı Sevcan Adıgüzeller ve derneğine bağlı üyelerle ile Türkiye Sakatlar Derneği Üyelerinin katıldığı tiyatro gecesinde engelli öğrencilerin aileleri Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Ali Bey’in kaleme aldığı “Ayyar Hamza”da Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun açtığı kurslarda keşfedilen yeni yetenekler, seyirciden yoğun ilgi gördü. Muhterem Efendi ve Zuhuri Efendi adlı iki cimri babanın zenginliklerine daha da büyük varlıklar katmak amacıyla, oğullarını kendi istedikleri kızlarla evlendirmeyi konu edinen oyun sonrası engelli öğrenciler ve aileleri, oyuncular ve teknik ekiple birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR, KAYAK MERKEZİNİ GEZDİ
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu etkinlik kapsamında down sendromlu çocuklar Palandöken Kayak Merkezi’ni gezdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Birimi tarafından gerçekleştirilen gezi kapsamında down sendromlu çocuklar ve ailelerine Kafe 25’te ikramda bulunuldu. Erzurum Down Sendromu ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Neriman Demir, engellilerin sorunlarının çözümü için yıllardır mücadele ettiklerini söyledi. Kendilerine her türlü konuda destek olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür eden Başkan Demir, “Engelli ailelerimize imkânlarımız nisbetinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başkanımız Mehmet Sekmen’e çok teşekkür ediyoruz. Down sendromlu çocuklarımız ve aileleri bu güzel etkinlikte mutlu bir gün geçirdi” dedi.

10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİKLERİ

KİREMİTCİ: “BÜTÜN ENGELLERİ SEVGİYLE AŞACAĞIZ”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Engelliler Haftası nedeniyle kentte bulunan engelliler ve aileleriyle bir araya geldi. Genel Sekreter Kiremitci, burada yaptığı konuşmada, “Engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunları çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bütün engelleri sevgiyle aşacağız” dedi. Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, günün anlam ve önemini belirterek, şunları kaydetti: “Bizim şiar edindiğimiz önemli bir düstur vardır; yaratılmışı severiz, Yaratandan ötürü... Hepimiz Yaratanın kullarıyız. Hepimizi yaratan Yüce Mevla farklı farklı görüntülerde, şekillerde, biçimlerde kullarını yaratmış ama hepsine akıl vermiş, fikir vermiş, zekâ vermiş, kabiliyet vermiş. Bazılarımız da, Yaratanın takdirinde bizlere vermiş olduğu akıl nimeti, diğer uzuvlardan biri ya da birkaçı doğuştan veya sonradan bir kaza neticesinde engelli hale gelmiş. Hepimiz birer engelli adayıyız. Allah engellilerimize, o engeli aşabilmeyi nasip etsin. Engelli annesi, babası, abisi veya kardeşi olmanın o kadar büyük bir kutsiyeti var ki, siz o evladınıza ‘Of’ bile demeden, usanmadan, bıkmadan, yılmadan onu Allah’ın emri gereği kabul edip, ona hizmet ediyorsanız Allah’ın izniyle cennetliksiniz. Mevla öyle müjdeliyor. Toplum olarak bazı insanlarda fiziki veya akli olarak engel görünmemesine rağmen, bakış açısı eğer insanca değilse işte asıl engel onda. Onun kafasındaki engeli kaldırmamız gerekiyor ki, topluma bu insanlarımızı kazandıra bilme adına o da insanlık vazifesini yerine getirsin. Aramızda bulunan bu yavrularımız, o engellerini hissetmeden toplumun asli bireyleri olarak yaşasınlar. Anneler, babalar, kardeşler, akrabalar, hepimiz o engelli yavrularımıza hizmet verirken ne olur hiçbir şekilde üşenmeyelim, aksine onlara hizmet ettikçe Yüce Yaratanın bizi her bakımdan koruyacağına, kollayacağına ve mekânımızı cennet yapacağına inanarak bu hizmetleri yerine getirirsek göreceğiz ki her şey daha kolay olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler her zaman elimizden geldiğince sizlerin yanında olmaya, hizmet vermeye devam ediyoruz.”

“ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ BAŞIMIZIN TACIDIR”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, “Biz yılın 365 günü omuz omuza beraber yaşıyoruz ama bazı sorumluluklarımızı daha iyi hatırlayalım, kendimizi bir çek edelim diye 10-16 Mayıs tarihleri arasını Engelliler Haftası olarak ilan etmişler. Biz de bu münasebetle Erzurum’da bulunan engelli kardeşlerimiz ve aileleriyle bir araya gelmek istedik. Biz, sadece bir hafta engelli kardeşlerimizi hatırlamıyoruz, daima iç içeyiz, yan yanayız, omuz omuzayız” diye konuştu. Genel Sekreter Kiremitci, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey 2 sene önce göreve başladığında, belediye bünyesinde bu sorumluluğu ifa eden kardeşimize, ‘Şuanda Erzurum genelinde kaç tane engelli kardeşimize ulaşıyoruz?’ diye sorduğumda o günkü sayı 2 bin 500 civarındaydı. Yani 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi Erzurum genelinde 2 bin 500 engelli vatandaşımıza ulaşmıştı. Aradan geçen 2 yılda ulaştığımız sayı 13 bin… Yani ulaşabildiğimiz engelli vatandaşlarımızın sayısını 5 kattan fazla artırmışız. Ama hala ulaşamadığımız kardeşlerimiz var. Onlara da ulaşmanın gayreti içerisindeyiz. Bunları sadece istatistiki bilgiler için konuşmuyoruz. Bu kardeşlerimizin, hayatı bizlerle beraber yaşarken bir takım sıkıntıları oluyor. İmkânlardan bizim gibi kolay istifade edemiyorlar. İşte o engelleri ortadan kaldırmak için trafik ışıklarından tutun da kaldırımların düzenlenmesine, spor yapmalarına, meslek edinmelerine kadar her alanda bu kardeşlerimizin sıkıntılarını çözmeye ve onların da diğer vatandaşlarımız gibi hayatın her alanında, her faaliyetten faydalanmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Engelli yakınlarının çocuklarını okula götürürken, gezdirirken, sportif ve kültürel faaliyetlerde karşılaştıkları sıkıntıları, zorlukları bizlere anında iletmenizi istiyoruz. Siz bizi ne kadar sık uyarırsanız, biz de o sıkıntıların giderilmesi noktasında daha duyarlı oluruz. Yaptığımız bütün yeni yollarda, kavşaklarda hem trafik işaretlerinin yeniden dizayn edilmesinde hem kavşak ve kaldırımların düzenlenmesinde bunlara dikkat etmeye çalışıyoruz. Yine gençlerimizi meslek edindirme noktasında, ilk, orta ve lise eğitimlerini sağlama noktasında bir takım imkânları seferber ediyoruz. Bunları da buradan duyurmuş olalım. Biz yılın 365 gün yanınızdayız. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımızın da kesin talimatı var. Bunu bilesiniz. Bundan sonra daha güzel daha yaşanılır bir Erzurum için bilhassa engelli kardeşlerimiz için gayretlerimiz var.” Engelliler ve aileleri de, destek ve yardımlarından dolayı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve ekibine teşekkür etti.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir program düzenledi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Emin Öz, “Toplumumuzun çok önemli ve değerli bir parçası olan engellilerin şehrimizde geleceğe daha bir güvenle bakabilmeleri için belediyemizin imkânlarını bu doğrultuda harcamaya gayret eden, çok kıymetli bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Engelliler söz konusu olduğunda hiçbir makul isteği geri çevirmeyen Başkanımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” dedi. “Engellilerin toplumumuzda istenilen seviyeye gelebilmeleri için devlet ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çaba sarf etmeleri gerektiğini çok iyi kavramış durumdayız” diyen Öz, şunları kaydetti: “Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 13’ünü engellilerin oluşturması, durumun vahametini bize gösteriyor. Büyükşehir Belediyemiz, büyük bir duyarlılıkla 2016 yılında engellilerimiz için şu katkıları sağladı; engellilerimiz için ESMEK şubelerinde tiyatro eğitimi vermekteyiz. İşitme engellileri için ahşap boyama kurslar, saç ve cilt bakım kursları, ayakkabı ve tamirat kursu… Servis hizmetleri, yüzme faaliyetlerine katkı, engelsiz iletişim semineri, rehberlik, ücretsiz medikal yardımı, beyaz baston, işitme cihazı, işitme ve görme engellilerin ameliyatlarına yardımcı olmak, engelli servis aracı hizmeti… Ayrıca, Makine İkmal Daire Başkanlığında kurduğumuz atölyede her türlü engelli araçlarının bakım, onarım, tamir ve yedek parça servisi ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Engelli öğrencilere müzik eğitimi, resim, ebru ve drama dersleri vermekteyiz. Geçtiğimiz yıl 9 bin 500 engelliye ulaştık, bu yılsa bu sayı 13 bini geçti. 2016 yılında engellilere 213 adet akülü araç dağıtımı yaptık.” Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, “Biz biliyoruz ki, ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 13’ü engelli, yüzde 87’si de engelli adayı. Hepimiz hayatımızın her aşamasında birlikteyiz, bir bütünüz. Hayatın her alanında birlikte olmaya, beraber olmaya, hayatı paylaşmaya gayret ediyoruz. Her bir vatandaşımız için yerel yönetimler olarak üzerimize ne düşüyorsa, düşenin daha fazlasını yapmaya talibiz. İmkânlarımız ölçüsünde bütün hemşerilerimizle ilgilenmeye gayret ediyoruz. Bunu yaparken yerel yönetimlere düşen görevler ön planda ama yerel yönetimlere düşenin ötesinde gayret sarf ediyoruz, fedakârlıklar yapmaya gayret ediyoruz. Bizlere her zaman beklentilerinizi, taleplerinizi, sıkıntılarınızı açık yüreklilikle iletebilirsiniz. İmkânlarımızın ötesinde gayret sarf ettiğimizi bilesiniz” diye konuştu.

BİNGÜL’DEN BAŞKAN SEKMEN’E TEŞEKKÜR

Erzurum Bölge Adliyeler Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in engellilere yönelik oluşturulan her proje ve çalışmaya büyük bir özveri gösterdiğini vurguladı. Bingül, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki engelli melek, iki otizmli çocuk babası olarak konuşuyorum. O yüzden tüm yavrularımızı, kardeşlerimizi, bacılarımızı çok seviyorum. Hepinizi en kalbi duygularla kucaklıyorum. Konuşmamım başında, engelli vatandaşlarımızın hamisi olan ve son 14 yılda engelliler adına çok büyük işler yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnet ve şükran duygularımı iletmek istiyorum. Aynı şekilde Sayın Başbakanımıza ve Hükümetimize de şükran ve minnet duygularımı iletiyorum. Erzurum yerelinde de gerçekten çok güzel yürekli bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey sağ olsun engellilerle ilgili her konuda elinden gelenin fazlasını yapıyor. Aynı şekilde belediyemizin güzel yürekli çalışanları da her türlü katkıyı vermeye çalışıyorlar. Şunu da söylemek istiyorum, ilgililere, yetkililere ulaşamadığınız her konuda kapım, gönlüm sizlere açıktır. Çünkü dünyanın en güzel yürekli insanları engellilerdir. Biz anne-baba olarak buradaki anne, baba ve kardeşleri gönülden kutluyorum. Onların ne zorluklar yaşadığını bizzat yaşadığımız için çok iyi biliyorum. Onlar dünyanın en güzel insanları. Yüce Rabbim bizlere çok güzel melekler vermiş. O melek yavrularımız bizler için çok özel. Onlar her şeyin üzerinde ve biz veliler olarak da ömrümüzü yavrularımıza adadık. Ömrümüzün sonuna kadar da bu melek yavrularımıza elimizden geleni yapacağız. Engelliler konusunda Hükümetimizin Otizm Eylem Planı var. Bunun dışında pek çok yasal çalışma da yürütülüyor. Son 14 yılda yasal anlamda Anayasamızda yapılan değişiklikler de dâhil olmak üzere yapılabilecek her şey gerçekleştirildi. Bundan sonra sizler devletimizden, hükümetimizden, belediyelerimizden bu haklarınızı talep edeceksiniz. Onlar da zaten sizlere her türlü yardımda bulunmak için hazırlar. Allah vatanımıza, milletimize, devletimize zeval vermesin.”

“HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, “Hepimiz birer engelli adayıyız. Hepimiz hiçbir çalışma yapmadan elde ettiğimiz uzuvlarımızı kullanıyoruz ama hepimiz birer engelli adayıyız. Her an başımıza gelebilecek bir kazadan, bir olaydan dolayı engelli kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları yaşamaya adayız. Hepimizin, engelli kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları her an hissetsi lazım” şeklinde konuştu. “Engellilerimizin yaşayacakları sıkıntıların takipçisi başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve bizleriz, ondan sonra da iki engelli melek çocuğu olan Başsavcımız Ünal Bingül Bey. Bunun bilinci içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyemizin sloganı, ‘Engelleri Kaldıralım Birlikte Yaşayalım’. Hepsinden önemlisi zihnimizdeki engeli kaldıralım. Önemli olan zihindeki o engelin kaldırılması” diyen Tavlaşoğlu, şöyle devam etti: “Eğer ki engelli bir kardeşimiz en ufak bir sıkıntı yaşıyorsa, engelinden dolayı dışlanıyorsa ve toplumda yaşayacağı yerler konusunda bir sıkıntı yaşıyorsa bunun vebalinin biz yöneticilerde olduğunun bilinci içerisindeyiz. Bu duyguyla Erzurum’da bütün engelli kardeşlerimizin engelsiz olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız göreve başladıktan sonra engelli kardeşlerimizin yaşam koşullarını en iyiye getirebilmek ve ailelerinin yaşadığı zorlukları kolaylaştırmak için başta kullandıkları araçları daha da fazla artırarak, akülü engelli araçları dağıtarak daha sonra da kullandıkları engelli araçlarıyla ilgili sıkıntı varsa, bunların çözümünü de kendimize görev adlederek onların tamir ve bakım çalışmalarını Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde yaptırmaktadır. Engelli hemşerilerimizin sorunlarını çözebilmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu tekrar belirtmek istiyorum. Engelleri kaldıralım, birlikte yaşayalım. Topluma adapte olalım. Hiçbir sıkıntı yaşamadan ve bunun bilincinde olarak ki, hiçbir kardeşimiz engelli olmayı istemedi, engelliysek toplumda dışlanmadan herkesle birlikte yaşayarak toplumun her alanında olabilmek adına bütün çalışmaları yapmamız gerektiği inancındayım. Çünkü dünya nüfusunun yüzde 10’u engelli statüsünde, maalesef Türkiye’de bu oran biraz daha artıyor. Yüzde 13 civarında engelli kardeşimiz var. Bunu aileleriyle bütünleştirdiğimiz zaman 80 milyon nüfusun yaklaşık 30 milyonu engelli ve engellilerden etkilenen ailelerden oluşan bir toplum. Onun için engellileri görmezden gelemeyiz. Onların sorunu bütün Türkiye’nin sorunu. Onların sorunu bütün insanlığın sorunu, bütün dünyanın sorunudur. Bu bilinçle hareket ediyoruz. 2002’den itibaren Hükümetimizin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Başbakanımızın ve Dünya Lideri Cumhurbaşkanımızın engelliler konusunda yapmış olduğu çalışmalar, onların hayatlarını kolaylaştırmak için almış olduğu kararlar bütün dünya tarafından dikkatle izlenmektedir. Hayatlarının kolaylaştırılması ve sorunlarının çözümü için Hükümetimiz tarafından çok ciddi çalışmalar yapılmakta, bununla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile Belediyelerimizin çok iyi çalışmalar yaptığı inancındayım.” Konuşmaların ardından Görme Engelliler Korosu konser verdi. Daha sonra engellilerin yaptığı el sanatları kursunun açılışı yapıldı.

BAŞKAN SEKMEN ENGELLİ VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kentte “Limoncu Murat” olarak bilinen ve sara hastası olan Murat Güvenir’in yüzünü güldürdü. Başkan Sekmen, maddi sorunlar yaşayan ve hayatta kalma mücadelesi vererek çalışmaya devam eden Güvenir’e engelli aracı hediye etti. Yeni alınan elektrikli araçtan ötürü mutlu olan Güvenir, “Zor günler geçiriyorum. Allah’tan gelen bir hastalığımız var ama hiçbir zaman isyan etmedim. Hep helal bir şekilde çalışıp evime ekmek götürdüm. Başkanımız Mehmet Sekmen’in bu güzel hediyesi beni mutlu etti. Allah, Başkanımızdan razı olsun” dedi. Başkan Sekmen de, “Şehrimizde yaşayan engelli kardeşlerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımız benim başımın tacıdır. Kurduğumuz engelli birimi ile vatandaşlarımız belediye hizmetlerine daha kolay ve ayrıcalıklı bir şekilde kavuşabiliyor. Bunların yanında, Murat Güvenir kardeşimize yaptığımız gibi elektrikli araç yardımlarını da artıracağız. Sosyal belediyecilik anlayışı ile bu tür yardımlarımız artarak kat ve kat devam edecek” diye konuştu.

07-14 OCAK BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda program düzenledi. 
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Birimi ile Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Sosyal İşler Şube Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği programa Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Mevlüt Doğan, Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Yücel Kara katıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci ve beraberindekiler, görme engelli çocuklara Başkan Mehmet Sekmen'in selamını ileterek onlarla yakından ilgilendi. Kiremitci, burada yaptığı konuşmada, "Bugünler bizi duygulandıran, belki aklımızla değil yüreğimizle ve hislerimizle düşünebildiğimiz günlerdir. Her birimizin yakınında, çevresinde bugünleri hasretle bekleyen kardeşlerimiz var. 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak kutlanıyor. Öncelikle bu haftanızın hayırlara vesile olmasını; ihtiyaçlarınıza, sıkıntılarınıza derman olacak konuların gündeme getirildiği ve çözüme kavuşturulduğu günler olmasını arzu ediyorum" dedi. Genel Sekreter Kiremitci, şunları kaydetti: "Şuna can-ı gönülden inanıyoruz; hem sizi hem diğer engelli kardeşlerimizi Allah'ın özel kulları olarak görüyoruz. Kendimizin de her an engelli olabileceğini düşünüyoruz. Hiç kimsenin yarın garantisi yok, şu kapıdan çıkmaya garantimiz yok. Sahip olduğumuz bazı özelliklerin, nimetlerin 15 dakika sonra da devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Allah'ü Teala çok daha güzel imkanları bize bahşedebildiği gibi bazı sıkıntılarla da imtihan da edebilir. Onun için biz hem bu okula hem de diğer okullara 'Programımız var' denildiğinde seve seve geliyoruz. Okul idarecilerimizden ve yöneticilerimizden de şunu her zaman bekliyoruz. Hiç bıkmadan, usanmadan, gücenmeden, dargınlık yapmadan problemleri, sıkıntıları ve ihtiyaçları bize ulaştırın. Biz başta Reisimizden en alttaki görevlilerimize kadar hepimiz sizin emrinize amadeyiz. Bunu böyle bilesiniz. Sizi çok önemsiyoruz." Konuşmanın ardından Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören çocuklardan oluşan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Müzik Korosu, mini bir konser verdi. Daha sonra çocuklara Büyükşehir Belediyesi Hayır Çarşısı tarafından hazırlanan hediyeler takdim edildi.

 

İletişim Bilgileri

Kurum Adı : ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Çalışma Saatleri : 08:00 - 17:00 (Hafta İçi)
Telefon : +90(442) 344 10 00
Çağrı Merkezi : 444 16 25    7 / 24 Hizmetinizde
Fax : 0(442) 233 02 20
Web : https://www.erzurum.bel.tr
Eposta : ebb@erzurum.bel.tr
Adres : Merkezi Yönetim Cad. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı 25100 Erzurum
     

 

©2016 Erzurum Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.